Mutlu ve becerikli bir nesil için Güçlü Oyuncak

Pınar Aysun Uğurluay
Güçlü Oyuncak Genel Müdür Yardımcısı

Sektörün köklü, tanınan ve sevilen firması Güçlü Oyuncak Sanayi ve Tic. Ltd. Şti., 1980 yılında oyuncak imalatına başladı. İstanbul Beylikdü- zü’nde bulunan 10.000 metrekarelik fabrikasında kaliteli, sağlıklı ve dünya
standartlarında üretime devam ediyor. Güçlü Toys firma yetkilisi Pınar Aysun Uğurluay ile firmanın kuruluşunu, ürün gamını, hedefini, farkını, sektö- rü, sıkıntıları ve pandemi gibi konuları içeren bir söyleşi yaptık. Güzel ce- vapları için kendisine teşekkür ederiz.

Pınar Hanım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Firmadaki pozisyonunuz nedir ve Güçlü Oyuncak olarak kuruluş hikâyenizden kısaca bahseder misiniz?
“Sabancı Üniversitesi Üretim Sistem- leri Mühendisliği mezunuyum. Son- rasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde MBA eğitimimi de başarı ile bitirdim. Mezuniyetim sonrası, uluslararası kurumsal firmalarda çalıştıktan sonra, aile şirketimiz olan Güçlü Oyuncak firmamızda, Genel Müdür Yardımcısı olarak görevime devam ediyorum.
Kısaca kuruluş hikâyemizden bah- setmek gerekirse, Güçlü Oyuncak, 1980 yılında babam Necati Uğurluay tarafından İstanbul’da kuruldu. Ufak bir işletme olarak kurulan firmamız, günümüze kadar adından da ilham alarak, güçlü bir vizyon ile bugün 50’den fazla ülkeye ihracat yapacak seviyeye geldi. 40 yılı aşkındır üretim yapan Güçlü Oyuncak, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarımızın fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden gelişim-
leri için yüksek kalite standartlarıyla çalışıyor.”

Bünyenizde yer alan ürün grupları ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?
“Güçlü Oyuncak bünyesinde top- lamda 11 farklı marka ile hizmet veriyoruz. Kısaca markalarımızı belirtmek gerekirse; Güçlü Oyuncak, Güçlü Toys, Luckymoon, Hot Tru- cks, Selena, Little Champions, Cool Riders, Ground Machines, Learn for Fun, Block Land, Sun&Beach. Bu markalar altında her çocuğa uygun kamyon ve dozerler, traktörler, iş ve yol setleri, garaj setleri, pusetler, çay ve mutfak setleri, ütü masaları, pota çeşitleri, eğitici setler, güçlü bloklar, kum ve deniz oyuncakları ve benzeri plastik oyuncakların yanında bisiklet, ilk arabam ve pedallı araba gibi çocuk gereçleri ile mevcut ürün çeşitliliğini sürekli genişletiyoruz. Üretim kapa- sitemizi hedeflerimiz doğrultusunda sürekli arttırıyoruz. Bu bağlamda her sene daha çok istihdam sağlayarak ve teknoloji yatırımları yaparak üretim kalitemizi de yükseltiyoruz.”

Türkiye’de Güçlü Oyuncak ürünleri kaç mağaza ile tüketiciyle buluşuyor?
“Güçlü Oyuncak olarak, iş ortağımız olan 300 toptancı firma ile iç pazarda tüketiciyle buluşuyoruz. Yurtdışında
ise 50 üzeri ülkede, 150’den fazla iş ortağımız ile hizmet veriyoruz.
Bunlara ek olarak İstoç şubemizde ve Beylikdüzü’ndeki fabrikamızda müşterilerimize özel showroomu- muz mevcut olup, internet üzerinden de müşterilerimize ulaşıyoruz. Bizi merak eden herkesi Beylikdüzü’ndeki fabrikamıza ve İstoç şubemize davet ediyoruz.” Bunun yanında yerli üretim en büyük gurur kaynağımız. Yaptığımız yeni yatırımlar ile her gün ülkemize katma değer vermeye devam etmek en büyük amacımız.”

2021 yılının ilk yarısı gerek ciro gerek proje ve faaliyetler anlamında nasıl geçti?
Bu yıl hedeflerinize ulaşacağınızı düşünüyor musunuz? 2022 yılına yönelik hedefleriniz ve projeleriniz nelerdir?
“2021 yılı pandeminin negatif etkisi- nin de azalması ile beraber bir önceki seneye göre çok daha pozitif geçti.
Bu bakımdan gerçekçi ve planlı ça- lışmamızın bir sonucu olarak senenin ilk yarısında öngördüğümüz tüm hedeflere ulaştık. Seneyi de öngö- rümüzün üzerinde tamamlayarak bitireceğimizi düşünüyorum.
2022 yılı planlarına sene ortası ile beraber başladık ve yakın zamanda hedefimizi donduracağız. Kısaca her sene olduğu gibi ciro hedefimizi ve ihracat yaptığımız ülke sayımızı arttırmak, ürün portföyümüzü geniş- letmek ana maddelerimizdir.”

Covid-19 salgını sizi ne şekilde etkiledi? İhracat faaliyetleriniz ya da hammadde temini ile ilgili sıkıntılar yaşadınız mı?
“Covid-19 her sektörü etkilediği gibi oyuncak sektörünü de etkiledi. Ancak Güçlü Oyuncak olarak pandeminin başından itibaren çalışanlarımızın sağlığını en ön planda tutarak üretimimize devam ettik. Bu zorlu dönemde dahi hem ülkemize üretim ile katkı vermek, hem de müşterile- rimizin beklentilerini karşılamak yine bizim başlıca prensibimiz idi. Bütün gücümüzle çalışmaya devam ettik ve hedeflediğimiz ihracat hedefine ulaştık.
Sağlam bir yapımız ve iş ortaklarımız olduğundan ihracat faaliyetlerimizde ciddi bir sıkıntı yasamadık. Hammad- de konusunda zaman zaman tabi sıkıntı yaşanabiliyor ancak bu da üretim yapan her firmanın karşılaşa- bileceği olağan bir durum.”

Dünyanın ve ülkemizin zorlu günlerden geçtiği ve pandemiyi bitirme çabası içinde bulunduğumuz bu süreçte, nasıl bir strateji ile ilerlemeyi planlıyorsunuz?
“Önceliğimiz her zaman olduğu gibi kaliteli ve sağlıklı ürünler üretmek, müşterilerimiz ve iş ortaklarımıza hızlı cevap vermek. Açıkçası güçlü bir finansal yapımız ve 40 yıllık sektörel tecrübemiz olduğu için bu sıkıntılı sureci yara almadan atlattık. Özellikle üretim yapan bir firma iseniz her zaman en kötüye karşı hazırlıklı olmanız lazım ki geleceğe yönelik yatırımlar yaparken sağlam adımlar atabilesiniz. Bu bakımdan geleceğe yönelik çalışmalarımız arasında her daim olduğu gibi üretim kalitemizi ve teknolojimizi yenilemek, istihdamı arttırmak ve iş ortaklarımıza kazanç sağlamak var. Güçlü Oyuncak 40 yıldır planlı ve azimli büyüdüğü gibi, bundan sonra daha emin adımlar ile lider firma olma yönünde ilerleyecek.”

İnternet satışları ve sosyal ağlar konusunda çalışmalarınız var mı?
“Günümüz koşullarında rekabete ayak uydurmak ve lider firma olmak için internet ve sosyal ağları her planınızda en ön safhada tutma- nız lazım. Özellikle yeni neslin bu mecralara olan ilgisi sebebi ile bu kanallar vasıtasıyla onlara çok daha hızlı ulaşmayı planlıyoruz. Bu bağ- lamda sosyal medya hesaplarımızı
güncelliyoruz ve bu kanallar vasıtası ile müşterilerimize çok daha yakın oluyoruz. İnternetten satış için ise çalışmalarımız devam ediyoruz.”

Katıldığınız fuarlar ve etkinlikler hakkında bilgi verebilir misiniz? Sizce pandemide fuarlar yapılmalı mı?
“Her sene İstanbul Tüyap Oyun- cak Fuarı başta olmak üzere diğer şehirlerdeki lokal fuarlara da katılım sağlıyoruz.
Yurtdışı olarak 10 seneyi aşkındır Almanya Nürnberg şehrinde gerçek- leşen dünyanın en büyük oyuncak fuarı olan Spielwarenmesse fuarına katılıyoruz. 2022’de tüm iş ortakları- mızı fuarımızda görmekten mutluluk duyarız. Pandemi artık hayatımızın bir parçası ve bununla yaşamayı çoktan öğrenmiş olmamız gerekiyor.Açıkçası hem sektörün canlı kalması hem de insanların sosyal yaşantı- larına devam etmeleri için öncelikli olarak sağlık koşulları ön planda tutularak fuarlar düzenlenmeli. Bu vesile ile de herkesi aşı olmaya davet ediyorum.”

Üretimde genel anlamda yaşadığınız sıkıntılar ve bunlara sizin çözüm önerileriniz nelerdir?
“Zaman zaman hammadde sıkıntısı ve fiyatlardaki yükseliş sektörü olum suz anlamda etkileyebiliyor. Burada biraz daha sık kontrol ve çalışma ile bu engeller kolayca aşılabilir.
Çin’den yapılan ithalatlar da daha sıkı denetim gerekebilir zira biz AB standartlarında üretim yapan yerli bir firma olarak sağlıksız ürünlerin piyasaya girmesini istemeyiz.”

Ticaret Bakanı ile görüşme yapsanız, neleri dile getirmek isterdiniz?
“Öncelikle bakanımıza bugüne kadar verdiği desteklerden ötürü teşekkür etmek isterim.Yurt dışından getirilen ürünlerin daha sıkı denetlenmesi, hammadde fiyat artışlarında üreti- cilere ek destek ve teşvik paketleri verilmesi, yerli üretim yapan firmalara yönelik pozitif ayrımcılık yapılması
ve görsel/yazılı basında tüketicilerin daha çok yerli üretim yapan firma- lara teşvik edilmesi ile ilgili konuları iletmek isterdim.”

Türkiye’de oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
“Ekonominin de canlanması ile bera- ber oyuncak sektöründe de büyüme öngörüyoruz. Ek olarak Türkiye çok genç bir popülasyon ve biz de Güçlü Oyuncak olarak bu genç nesilin sağ- lıklı gelişmesi için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Özellikle son eko- nomik göstergeler Türkiye’nin büyüme trendinde olduğunu ve bunun 2022 yı- lında da devam edeceğini öngörüyor. Buna paralel olarak oyuncak sektö- ründe de canlanma devam edecektir.”

Ekim 2021 TOYUNCAK DERGİSİ